Albert Camus - Cizinec

Cizinec není klasický příběh. Hlavní postava není hrdina, ale anti hrdina a celý jeho příběh je o izolaci od zbytku světa. Myšlenka knihy stojí na tom, že si nemůžeme být ničím jistí.

Cizinec není klasický příběh. Hlavní postava není hrdina, ale anti hrdina a celý jeho příběh je o izolaci od zbytku světa. Myšlenka knihy stojí na tom, že si nemůžeme být ničím jistí. Stejně jako se můžeme dožít 90 let, můžeme zemřít zítra, můžeme si najít partnera a strávit s ním zbytek života anebo budeme vždy sami. Jediná jistota je právě konec všeho. Takto přemýšlí hlavní protagonista, který je díky své filozofii extrémně odloučen od společnosti. Celý příběh je vlastně velmi smutný, protože sledujeme člověka, který je tak uzavřený do sebe, že nevidí moc velký rozdíl mezi vězením a normálním životem. Kniha je velmi zajímává a je obecně považována za jednu z nejlepších francouzských knih. Knihu mohu určitě doporučit starším čtenářům.

Celý příběh sledujeme očima Mersaulta, který se právě dozvěděl, že mu zemřela matka a během příprav na pohřeb a chvílích hned po něm vidíme, jak odtažitý ve skutečnosti je. Mersault si sám svoji odlišnost plně neuvědomuje, ale my jako čtenáři vidíme velmi jasně, že Mersault je velmi odlišný a chladný. Den po pohřbu se potkává s Marií, ženou, která se mu líbila. Dají se do řeči a vydají se na pláž, společně si den užijí. Poté se shodou spousty náhod připlete do konfliktu jednoho svého přítele a omylem zastřelí člověka. Touto událostí teprve příběh opravdu začíná. Mersault je souzen a v jeho prospěch vypovídají přátelé a známí. Bohužel všechny výpovědi Mersaultovi jen přitíží, protože ukazují, jak mu na ničem plně nezáleží a ani svého činu nijak nelituje. Obžalobou je vykreslen jako chladný vrah, kterému na ničem a na nikom nezáleží. Všechny myšlenky Mersaulta jsou velmi zajímavé a dávají nám šanci nahlédnout do jeho hlavy a pochopit jeho filozofii.

Odkaz na knihu ZDE.

Zpět na seznam aktualit