E. A. Poe - Slavné povídky

Pokud se vám líbí autor Arthur Conan Doyle, určitě si oblíbíte i Poea. Já jsem konkrétně četl knihu v dvojjazyčné verzi, abych si mohl udělat obrázek i o Edgarovu originálu.

Pokud se vám líbí autor Arthur Conan Doyle, určitě si oblíbíte i Poea. Já jsem konkrétně četl knihu v dvojjazyčné verzi, abych si mohl udělat obrázek i o Edgarovu originálu. Musím říct, že překlad byl velmi dobrý a určitě doporučuji přečíst. A angličtiny se nebojte, jsem začátečník a v pohodě se to dalo zvládnout přečíst. I když se můžou některé povídky zdát děsivé, každá skýtá své vlastní ponaučení.

Rozhodl jsem se, že vám tu popíšu jednu povídku, která jistě bude stačit k tomu, aby vás kniha zaujala. A touto povídkou je Jáma a kyvadlo.

Příběh se odehrává ve Francii asi okolo roku 1330. V této povídce sledujeme příběh muže, kterého inkvizice (která se ve Francii dostala k moci) zavřela do vězení, ve kterém ho chce mučit. Nejprve ho zavřou do malého sklepení, ve kterém není žádný zdroj světla a jen obrovské štěstí ho zachrání před pádem do díry, která je uprostřed této místnosti. Poté ho nejspíš zdrogují a muž se probouzí až svázaný na kládě a nad ním se houpe ostré kyvadlo. Ale i z této pasti se muž díky věcem, které v komnatě najde a na které dosáhne, dostane. A nakonec se objeví muž v komnatě, která celá hoří. Vypadá to, že z této zkoušky již není útěku. Podaří se mu uniknout i z této pasti?

Odkaz na knihu ZDE.

Zpět na seznam aktualit