J. R. R. Tolkien - Hobit – aneb cesta tam a zase zpátky

Po několika letech jsem se konečně rozhodl přečíst si Hobita. Dlouho jsem se Tolkienovi, a zvláště Hobitovi vyhýbal (zvláště proto, že se mi filmové zpracování moc nelíbilo). Ale nakonec jsem si knihu velmi užil.

Po několika letech jsem se konečně rozhodl přečíst si Hobita. Dlouho jsem se Tolkienovi, a zvláště Hobitovi vyhýbal (zvláště proto, že se mi filmové zpracování moc nelíbilo). Ale nakonec jsem si knihu velmi užil. V knize je velmi hezky popsané prostředí středozemě a dále rozdíl mezi Bilbovou domovinou a krajinou okolo Hory, která je zkažena zlou silou. Knihu mohu určitě doporučit a věřím, že si její čtení užijete stejně jako já.

Kniha vypráví příběh Hobita Bilba Pytlíka, který žije obyčejný Hobití život, jež se skládá ze života v pohodlné noře, kouření dýmky a zahradničení. Bilbo Pytlík je jeden z nejvýznamnějších Hobitů ve vesnici, protože je „nejnudnější“ Hobit, a to i přestože někteří jeho předci byli „dobrodruzi“. Bilbo si tak žije klidný život, když jednoho dne na jeho dveře zaklepe čaroděj Gandalf. Bilbo Gandalfa zná a taky ví, že Gandalf je často spojován s dobrodružstvím, které Hobiti nemají rádi. A tak i když Bilbo pozve Gandalfa další den na svačinu, velmi toho lituje. Na svačinu nepřijde jen Gandalf, ale i třináct trpaslíků včetně právoplatného krále pod Horou Thorina Pavézu. Bilbo je velmi překvapen všemi nezvanými hosty. Po nějaké době a hodně snězeného jídla (dalším koníčkem Hobitů je jezení) řeknou trpaslíci Bilbovi, proč přišli. Řeknou, že Gandalf jim ho doporučil jako výborného zloděje a čtrnáctého člena jejich skupiny, která chce dostat zpátky vládu nad bývalým sídlem Trpaslíků a legendarních předků Thorina (kteří měli obrovské množství zlata a klenotů). Bohužel Hora je v „obležení“ drakem Šmakem, který žije v Hoře na pokladu trpaslíků a tyranizuje obyvatele okolí Hory. A tak 13 trpaslíků, jeden Hobit a jeden čaroděj vyráží na cestu za dobrodružstvím, slávou a pomstou za všechno, co Šmak udělal.

Odkaz na knihu ZDE.

Zpět na seznam aktualit