Philip K. Dick - Blade Runner

Blade Runner je velmi známá kniha, která byla také zfilmována. Blade Runner je sci-fi/dystopický příběh, který se zabírá problematikou umělé inteligence (což dělá knihu stále velmi aktuální) a rozebírá, jaký je vlastně rozdíl mezi lidmi a androidy, kdy se z androida stává člověk a kdy se z lidí stanou roboti.

Blade Runner je velmi známá kniha, která byla také zfilmována. Blade Runner je sci-fi/dystopický příběh, který se zabírá problematikou umělé inteligence (což dělá knihu stále velmi aktuální) a rozebírá, jaký je vlastně rozdíl mezi lidmi a androidy, kdy se z androida stává člověk a kdy se z lidí stanou roboti. Blade Runner určitě patří mezi ten typ knihy, kterou když dočtete, v myšlenkách se k ní vracíte ještě několik měsíců. Knihu mohu určitě doporučit fanouškům filmového zpracování a všem fanouškům sci-fi dystopických světů.

Blade Runner se odehrává v budoucnosti, kdy byla Země kvůli válce kontaminována toxickým prachem, a tak se většina lidí odstěhovala na Mars. I přes nebezpečné podmínky života na Zemi se někteří lidé rozhodli zde zůstat, jako například náš protagonista Ricki Deckard. Rick je Blade Runner. Je placen za lovení uprchlých androidů, kteří jsou k nerozeznání od lidí. Jediná věc, která nás odlišuje od robotů je schopnost empatie. Jednoho dne je vyroben nový čip, který i tento poslední rozdíl maže. Rick se tak vydává na nebezpečnou misi, kde musí najít a odpravit šest androidů, kteří jsou k nerozeznání od normálních lidí. Toto rozpoutává v Deckardovi vnitřní konflikt. Je v pořádku zabít robota, který ale dokáže cítit lásku, štěstí a je schopen fungovat ve společnosti jako normální člověk? Tento konflikt celou knihou graduje díky setkání se skoro lidskými androidy a také s lidmi, kteří mají blíž k androidům. V knize se setkáme s novými vynálezy, jako například s robotickými zvířaty, které si lidé kupují, aby dokázali že jsou empatičtí. Narazíme na varhany, díky kterým si můžete nastavit jakoukoliv náladu, od štěstí a nadšení až po depresi a zbytečnost. Velmi zajímavý náhled na budoucnost, který má zároveň velmi chytlavý příběh.

Odkaz na knihu ZDE.

Zpět na seznam aktualit