Viktor Dyk - Krysař

Kniha je sice velice krátká, ale rozhodně doporučuji si ji přečíst, zejména kvůli stylu, kterým je napsána. Tento příběh pravděpodobně všichni alespoň v nějaké formě známe.

Kniha je sice velice krátká, ale rozhodně doporučuji si ji přečíst, zejména kvůli stylu, kterým je napsána. Tento příběh pravděpodobně všichni alespoň v nějaké formě známe. Nutno ale říci, že Dykovo zpracování je asi to nejsmutnější a nejtemnější ze všech. Proto doporučuji sáhnout právě po této knize.

Kniha vypráví příběh Krysaře, který se svojí píšťalou cestuje od města k městu a zbavuje tamější obyvatele otravných krys. Při jedné ze svých cest dorazí do města Hameln, které je zamořeno krysami. Měšťané Krysaře vítají a mají radost, že konečně budou zbaveni trápení. Krysař ve městě potkává krásnou Agnes, do které se zamiluje. Agnes je to jediné, co mu v jeho životě kdy dělalo radost. Krysař po domluvě s radními pošle krysy do řeky. Ale když má dojít k zaplacení smluvené částky za vykonanou práci, radní se začnou vymlouvat, že se Krysař při práci nijak nenadřel a zároveň se neví jeho jméno, takže není žádný důkaz, že je opravdu Krysař. Krysař, i když popuzen, rozhodne se nechat město na pokoji a místo pomsty se věnuje Agnes. Když se ale jednoho dne Agnes z nešťastné lásky ke Krysařovi rozhodne skončit svůj život skokem z hory Koppel, Krysař ztratí veškeré zábrany a svojí flétnou dožene všechny obyvatele ke stejnému osudu.

Odkaz na knihu ZDE.

Zpět na seznam aktualit